Většinu zákroků provádíme v šetrné nitrožilní anestezii, kterou pomocí zavedené kanyly individuálně dávkujeme podle potřeb každého pacienta a podáváme jí pouze po dobu nezbytnou k ošetření nebo operaci. Pacienta během zákroku monitorujeme. Několik minut po provedení zákroku pacient většinou již začíná komunikovat s okolím a brzo je schopen se postavit a být bezpečně transportován domů.
Na šití používáme vždy vstřebatelný šicí materiál, který minimalizuje komplikace a bolesti po operaci. Jeho výhodou je také to, že například po kastraci toulavých koček a při zákrocích u divokých či agresivních zvířat, není nutná další návštěva, manipulace a vytažení stehů.
Při zákrocích a po nich vždy používáme léky tišící bolest, což má pozitivní vliv na stav pacienta a na hojení ran.
Nabízíme ochranné límce proti lízání ran v různých velikostech.
Půjčujeme přepravky na převoz koček a malých psů.
KASTRACE PSA
Pejsky nejčastěji kastrujeme z důvodu zabránění nežádoucího sexuálního chování nejlépe ihned při jejich výskytu u mladých psů (značkování, obskakování, kňučení a hrabání za dveřmi bytu pokud v domě a okolí hárá fena, neposlušnost a útěky za fenami, nechutenství, hubnutí...) , dále samozřejmě z důvodu zabránění rozmnožování, tlumení agresivity a při některých onemocněních , např. zbytnění prostaty, hrázkové kýly a výskytu močových kamenů.
1) pejsek před operací
2) odstranění varlat
3) operaci provádíme šetrně - jedním malým řezem na šourku na 1-3 stehy.
KASTRACE KRYPTORCHIDNÍHO PSA
Pokud nemá pejsek do 6 měsíců věku sestouplá obě varlata ( v šourku není žádné nebo pouze jedno), je třeba ho vykastrovat z důvodu velmi vysokého rizika vzniku nádoru na nesestouplém varleti, ke kterému dochází u starších psů (obvykle nad 8 let věku). U našich pacientů proto vždy sestoupení varlat důsledně kontrolujeme.
Tento konkrétní pejsek neměl ani jedno varle sestouplé, pravé měl v břiše a levé bylo hmatné v tříselném kanále. Jejich včasným odstraněním jsme předešli vzniku nádorů.
KASTRACE FENY
Fenky nejčastěji kastrujeme z důvodu zabránění rozmnožování a hárání, nežádoucího krytí, falešných březostí, nádorů mléčné žlázy, zánětů dělohy, hyperplazie dělohy a vaječníků s tvorbou cyst, cukrovky. Kastraci považujeme ve většině případů za výrazně méně rizikovou než podávání antikoncepčních injekcí!
1) Fenka je v narkóze a připravena na operaci
2) Na našem pracovišti šetrně odstraňujeme dělohu a vaječníky, ve výjimečných případech odejmeme pouze vaječníky (např. na přání majitele). Jiné než tyto dvě metody kastrace nepovažujeme za standardní ani vhodné. Feny , které podstoupí např. podvázání dělohy, podvázání vaječníků, odstranění samotné dělohy nebo dělohy a jednoho vaječníku nelze označit jako kastrované a mají zcela zbytečné a časté zdravotní komplikace.
3) Velmi malý řez na kůži je zašit a ošetřen
4) Fenka se probrala z narkózy a je připravena domů
OPERACE HNISAVÉHO ZÁNĚTU DĚLOHY ( PYOMETRA)
Nekastrované feny nejčastěji ve středním až starším věku trpí na záněty dělohy ( a nebo na hyperplazii dělohy a vaječníků s tvorbou cyst). Prevencí zánětu dělohy nebo hyperplazie je kastrace feny. Podávání hormonálních injekcí na potlačení hárání často zvyšuje riziko zánětu dělohy nebo hyperplazie dělohy a vaječníků. Odchování štěňátek (často nesmyslně doporučovaný tzv. zdravotní vrh) není prevencí zánětu dělohy!
Pokud není hnisavý zánět dělohy včas diagnostikován a operován, je téměř vždy smrtelný. Jen ve zcela výjimečných případech je možné pokusit se o léčbu bez operace. Pro diagnostiku máme k dispozici ultrazvuk. Příznaky, které není dobře přehlížet: prodloužení či jinak atypické hárání, špinění, zvýšené pití a močení, bolesti při pohybu, únava, teplota, menší příjem krmiva, později apatie, nechutenství, zvracení, průjem. Hnisavý výtok z pochvy může, ale nemusí být vůbec přítomen.
1) Fenka je v narkóze a připravena na operaci
2) Děloha naplněná hnisem a vaječníky jsou vyjmuty a odstraněny
3) Rána je zašita a ošetřena
4) Foto zanícené dělohy vyoperované z feny velkého knírače vážila 4 kg.
CÍSAŘSKÝ ŘEZ
K provedení císařského řezu je třeba přistoupit v případě komplikovaného porodu. Šetrné a včasné provedení císařského řezu považujeme ve většině případů za lepší řešení ( z hlediska zdraví feny a záchrany štěňat), než snahy vybavení štěňat opakovanými injekcemi či pokusy o vytažení za pomoci kleští, což často vede ke zbytečné ztrátě štěňat a vyčerpání či poškození feny. Po šetrném a profesionálně provedeném císařském řezu je zachována plodnost feny a porod může být veden císařským řezem i opakovaně.
***
KDY JE TŘEBA ZÁSAH VETERINÁŘE:
- první fáze porodu - neklid, dýchání, chvění a mírné bolesti trvají 3-12 hod ( u prvorodiček a nervózních fen až 24hod). Pokud se objeví před porodem zelený nebo černý výtok, je třeba kontaktovat veterináře.
- druhá fáze porodu - porodní stahy a vytlačování štěňat trvá 2-6 hod ( u větších vrhů i 12-24 hod) , intervaly mezi štěňaty jsou 0,5 - 2 hod , ke konci porodu i 6 hod. Pokud fena intenzivně tlačí a během max. 2 hodin nedojde k vypuzení štěňete, je třeba kontaktovat veterináře a domluvit další postup.
***
1) fena před zákrokem, je použita krátká šetrná narkóza
2) fena po zákroku
3) štěňátka musí ihned po vybavení dostat léky na probuzení z narkózy a podporu dýchacích funkcí a jsou umístěna do tepla
4) fenka je cca 15 min po našem zákroku již vzbuzená a po příjezdu domů je většinou schopná kojení a péče o štěňata
CHIRURGICKÉ OŠETŘENÍ RAN
Nečastěji ošetřujeme rány po pokousání jiným psem ( u loveckých psů od lišek a divočáků) a autoúrazy. Velmi časté je také rozříznutí tlapek ( o sklo či jiné ostré předměty) a zlomené drápy.
Rvačka mezi psy, jeden z nich utrpěl vážné poranění tlamy, které se po ošetření a sešití naštěstí zcela zahojilo.
Poranění loveckého psa divočákem, naštěstí bez poranění vnitřních orgánů.
Pokousaný pes , kterého k nám přinesli majitelé v šoku a s velkým krvácenícím zraněním. Naštěstí vše dobře dopadlo a již druhý den po operaci pejsek přišel na kontrolu po svých.
Po neošetřeném poranění se za několik dní může vytvořit pod kůží dutina naplněná krví a hnisem, kterou je třeba chirurgicky ošetřit, vyčistit, zadrenovat a nasadit antibiotika. Pokousaným psům proto většinou nasazujeme antibiotika ihned, protože abscesy se mohou objevit i po velmi malých poraněních ( stačí pouhé prokousnutí kůže, které se v srsti nemusí být ani patrné).
ODSTRANĚNÍ NÁDORŮ
NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY U FEN
Novotvary mléčné žlázy u feny jsou dosti časté, jejich vysoce spolehlivou prevencí je kastrace feny před prvním háráním nebo ještě i mezi prvním a druhým háráním. Odchování štěňat (často nesmyslně doporučovaný tz. zdravotní vrh) není prevencí nádorů mléčné žlázy! Podávání hormonálních injekcí na potlačení hárání často zvyšuje riziko nádorů mléčné žlázy.
1) Fenka je v narkóze a chystá se operace
2) Novotvar je odstraněn a rána zašita
3) Odstraněná tkáň je zaslána na histologické vyšetření, aby byla zjištěna jeho případná zhoubnost
4) Fenka je po operaci a začíná se budit
Fenkám od věku 5-6 let je třeba pravidelně kontrolovat mléčnou žlázu ( zvláště v období 1-3 měsíce po hárání) a po zjištění rostoucí bulky větší než 2,5cm co nejdříve návštívit ordinaci. Včasná operace a histologické vyšetření nádoru může fence zachránit nebo výrazně prodloužit život. Větší nádory bývají častěji zhoubné a tvoří metastázy. Tento novotvar vážil 1,1kg! a narostl za pouhé 4 měsíce. Operace nádorů v tomto stádiu je již velmi riziková. Správným, ale velmi finančně a časově nákladným postupem je celkové vyšetření feny hlavně s důrazem na vyloučení metastaz v těle, dále odstranění obou mléčných lišt a kastrace feny.
Nádor u feny yorkshira
NÁDORY KOLEM KONEČNÍKU
Nádory kolem konečníku se vyskytují u starších psů /samců/. Často jich bývá více a různě velké. Pokud rostou, praskají a krvácejí, je třeba je operovat a zvážit kastraci pejska ( snížení pohlavních hormomů často tlumí jejich další růst).
NÁDORY KŮŽE A PODKOŽÍ
Velmi často odstraňujeme rostoucí nádory (bulky) na kůži a pod kůží. Většinou se jedná o nezhoubné nádorky, cysty, tukové bulky a bradavice. Malá část z nich je nebezpečná ( zhoubná), což můžeme včas odhalit histologickým vyšetřením.
OPERACE KÝLY
PUPEČNÍ KÝLA
Nejčastější operací u štěňat je zašití pupeční kýly. Kýla je vrozená vada, kdy není zcela srostlá břišní stěna a projevuje se bulkou v oblasti pupíku. Na její zjištění se zaměřujeme při vstupní prohlídce štěňěte. Po ukončení očkování je možné kýlu operovat.
1) štěně před operací, kýla označena X
2) Při operaci se nařízne kůže nad kýlou a sešije se defekt v břišní stěně
3) štěně po oeraci s malou jizvičkou
TŘÍSELNÁ KÝLA
Druhou častou kýlou , je kýla tříselná, která se projevuje jako bulka ve slabině. Zjišťujeme jí hlavně u fen a to jak u štěňat tak u starších. U starších fen je při náhlém zvětšení kýly obsahem často močový měchýř, děloha nebo střevo a je nutná urgentní operace.
Zde je komplikovaná operace tříselné kýly u feny německého ovčáka. Obsahem kýly v třísle byla zanícená děloha (pyometra) a k jejímu bezpečnému odstranění byl třeba další řez na břiše feny.
OPERACE MOČOVÝCH CEST
Velmi častým onemocněním močových cest u pejsků jsou močové kameny.
Při operaci je nutné naříznout močový měchýř a kámen vyjmout ( viz foto). Močové kameny posíláme vždy na rozbor a dle výsledku nasazujeme dietu a léčbu , jako prevenci jejich opětovnému výskytu.
U fen bývají někdy močové kameny poměrně značné velikosti, zvláště když majitel u fenky problém delší dobu neřeší. Projevuje se častým močením, nucením na močení a v moči se objevuje krev.
OPERACE ŽALUDKU A STŘEV
ODSTRANĚNÍ CIZÍCH TĚLES
V naší ordinaci jsme již z jícnu, žaludku a střev odstraňovali například: kosti, chrupavky, kameny, klacky,třísky z proutěných košíků, pecky, gumové hračky, míčky, baterie, hadry, koberec, houby na mytí, igelity, kovové jehly na špíz, jehly s nití, kožené pásky, chlupy...
Odstranění cizího tělesa ze střeva
1) štěně rozkousalo a spolklo houbičku na nádobí a došlo k ucpání střeva
2-3) při akutní operaci bylo cizí těleso odstraněno
4) štěně po operaci
Odstranění cizích těles ze žaludku - fena yorkshira zhltla několik kuřecích krků, kosti jí ucpaly žaludek a musela být operována. Varujeme proto před krmením psů kuřecími krky a kostmi - u velkých psů často způsobí zácpy, u malých plemen může navíc i pouhý jeden obratel způsobit ucpání střeva.
Odstranění velkého kamene ze střeva fenky ohaře bylo poměrně komlikované , vzhledem k velkému poškození střevní stěny.
ODSTRANĚNÍ ANÁLNÍCH ŽLÁZ
V případě opakovaných problémů se záněty pachových žláz ( análních žláz) v konečníku, je možné zvážit jejich odstranění. Jedná se o dva malé váčky po stranách konečníku, které dokáží pejska někdy dost potrápit.
Foto po operaci. Odstraněné žlázky.
OPERACE OKA
OPERACE VAD VÍČEK - ENTROPIUM , EXTROPIUM
-provádíme korekci víček
OPERACE ZÁNĚTŮ A VÝHŘEZŮ TŘETÍCH VÍČEK
- zánět se objevuje jako růžová kulička v koutku oka
ODSTRANĚNÍ OKA
při velmi vážných a devastujících onemocněních či úrazech je někdy nutné oko zcela odstranit, zvířeti se tím velmi uleví a i s jedním okem může žít normální život. Jizva zaroste srstí a nebude později vidět.
KASTRACE KOČKY
Kočky chované v bytě je třeba kastrovat do roka věku, protože opakované ( i tiché ) mrouskání je příčinou někdy i poměrně vážných zdravotních komplikací, jako jsou cysty na vaječnících a záněty dělohy.
Kočičky chodící ven je třeba kastrovat kolem 6 měsíců věku, protože jinak jsou hned při první říji připuštěny toulavými a často nakaženými kocoury.
Nejčastěji provádíme kastraci mladých koček koncem zimy (leden/únor), protože začátkem jara přichází silné říje. Zákrok je však možno provést po celý rok.
1) Kočička je v narkóze připravena k operaci
2) Šetrně jsou vyjmuty a odstraněny oba vaječníky (první je již vyjmutý vpravo na roušce)
3) Operaci provádíme drobným řezem na kůži, který je ošetřen jedním vstřebatelným stehem
4) Kočička je připravena jít domů, po našem zákroku není většinou třeba další kontrola, podávání léků ani vytažení stehů.
KASTRACE PŘIPUŠTĚNÉ KOČKY
Krátce připuštěnou kočku lze ještě rovněž vykastrovat. V tomto případě se odebírá i děloha. Toto se občas stává při kastracích během roku, nejčastěji při pozdních jarních kastracích. Kastraci v ranném stádiu březosti považujeme za lepší řešení, než se "zbavovat" nežádoucích koťat.
Na fotografii odstranění dělohy se 4 malými zárodky.
OPERACE HNISAVÉHO ZÁNĚTU DĚLOHY ( PYOMETRA)
Nekastrované kočky ( nevyužívané pravidelně k chovu) trpí na záněty dělohy někdy již v poměrně mladém věku. Prevencí zánětu dělohy je kastrace ( u chovných koček pravidelné opakované odchovy koťat). Podávání hormonálních injekcí na potlačení mrouskání často zvyšuje riziko zánětu dělohy.
Pokud není zánět dělohy včas diagnostikována a operován, je velmi často smrtelný. Jen ve zcela výjimečných případech je možné pokusit se o léčbu bez operace. Pro diagnostiku máme k dispozici ultrazvuk. Příznaky, které není dobře přehlížet: hubnutí, velmi silné a často se opakující opakované mrouskání, výtoky z pochvy, zvýšené pití a močení, bolesti při pohybu, únava, teplota, menší příjem krmiva, později apatie, nechutenství, zvracení, průjem.
Foto mladé siamské kočky po operaci zanícené dělohy naplněné hnisem.
KASTRACE KOCOURA
Kocoury chované v bytě je vhodné kastrovat mezi 6-12 měsíci věku, jako prevence značkování bytu močí a nežádoucího chování. Po kastraci velmi doporučujeme speciální krmiva pro ně určená.
Kocoury chodící ven je třeba kastrovat kolem 6 měsíců věku kvůli zabránění toulání, přenosu chorob a poranění od cizích kocourů. Ideální období je na konci zimy (leden/únor), ještě než se začnou mrouskat kočky.
1-2) Kocourek je uspán a připraven k operaci
3) Malým řezem na šourku jsou mu odstraněny pohlavní žlázy
4) Kocourek je krátce po operaci připraven domů, po našem zákroku není většinou třeba žádná další návštěva, podávání léků ani vytažení stehů
KASTRACE KRYPTORCHIDNÍHO KOCOURA
Pokud nemá kocourek do 6 měsíců věku sestouplá obě varlata ( v šourku není žádné nebo pouze jedno), je kastrace o něco obtížnější.
Kocourek na první fotce měl levé varle narmálně sestouplé a pravé měl v břiše. Kocourek na druhé fotce měl také jedno varle sestouplé v šourku a druhé v třísle.
CÍSAŘSKÝ ŘEZ
K provedení císařského řezu je třeba přistoupit v případě komplikovaného porodu. Šetrné a včasné provedení císařského řezu považujeme ve většině případů za lepší řešení ( z hlediska zdraví kočky a záchrany koťat), než snahy vybavení koťat opakovanými injekcemi, což často vede ke zbytečné ztrátě koťat a vyčerpání či poškození matky. Po šetrném císařském řezu je zachována plodnost kočky.
Samostatnou kapitolou jsou venkovní kočky, které pokud samostatně neporodí, někam zalezou a uhynou. Někdy se je podaří zachránit, pokud je majitelé včas najdou a přivezou.
1) kočka před zákrokem, je použita krátká šetrná narkóza
2) koťátka musí ihned po vybavení dostat léky na probuzení a podporu dýchání a jsou umístěna v teple, kočka je cca 15 min po zákroku vzbuzená a po příjezdu domů je schopná péče o koťata.
ÚRAZY A ABSCESY
Nečastěji ošetřujeme rány a abscesy po pokousání jinou kočkou nebo psem, autoúrazy a občas střelná poranění. U domácích koček se setkáváme zvláště v prvních jarních dnech s pády z oken a balkónů. Smrtelnou pastí jsou i otevřené ventilačky, kde se kočka, při snaze podívat se ven, zasekne a majitelé jí po návratu ze zaměstnání naleznou v kritickém stavu s vnitřním poraněním nebo mrtvou.
Na jaře se u venku žijících (převážně nekastrovaných ) kocourů objevuje množství případů hnisavých ran a abscesů ( boulí naplněných hnisem) po pokousání mezi kocoury, kteří bojují o teritorium a možnost páření s kočkami. Jedinou možnou prevencí je včasná kastrace mladého kocourka.
Zde je foto pokousaného kocourka během ošetření abscesu na hlavě naplněného hnisem, jsou vidět i jizvy na kůži po pokousání.
ODSTRANĚNÍ NÁDORŮ
U koček zjišťujeme nejčastějí nádory na hlavě ( i v tlamě), pod kůží a na mléčné žláze. Poměrně vysoké procento z nich je zhoubných, proto při zjištění jakékoli bulky u kočky velmi doporučujeme její včasné vyšetření.
1) Kočka je v narkóze a chystá se operace
2-3) Novotvar je odstraněn a rána zašita
3) Odstraněná tkáň je zaslána na histologické vyšetření, aby byla zjištěna jeho případná zhoubnost
NEMOCI MOČOVÝCH CEST
Poruchy močení spojené s tvorbou močového písku postihují převážně kocourky chované doma, proto je pro ně důležité zajistit dostatek pohybu, nepřekrmovat je, sledovat, zda dostatečně pijí (často měnit vodu, nabízet kapající vodu z fontánky a pod.) a používat kvalitní speciální krmiva šetrná k močovým cestám.
Při poruchách močení, kdy se zvíře nemůže normálně vymočit, dojde rychle k zánětu a moč se zabarví krví. Pokud by se tento stav neřešil cévkováním , již do druhého dne se začne rozvíjet (často smrtelné) selhání lednin. Po vyléčení je třeba doživotní dieta.
Řešení neprůchodnosti močové trubice plastikou či uretrostomií se provádí u těžkých případů neprůchodnosti močových cest. Zde plastika močové trubice ( odstranění varlat a penisu, zkrácení močové trubice a vytvoření nového vývodu podobného samičímu) jako řešení neprůchodnosti močových cest u kocoura .
OPERACE OKA
ODSTRANĚNÍ OKA
při velmi vážných a devastujících onemocněních či úrazech je někdy nutné oko zcela odstranit, zvířeti se tím velmi uleví a i s jedním okem může žít normální život. Jizva zaroste srstí a nebude později vidět.
KASTRACE KRÁLÍKŮ
Samce králíka kastrujeme z důvodu agresivity, značkování, destrukčního chování nebo zabránění rozmnožování. Při operačním zákroku se drobnými řezy odstraní varlata.
KASTRACE KRÁLIC
Všechny mladé králičky by měly být preventivně kastrovány, jinak mívají ve středním či starším věku zdravotní problémy. Plošnému rozšíření kastrací však brání to, že narkóza je u králíků rizikovější než například u koček. Samice králíka proto kastrujeme většinou ze zdravotních důvodů (záněty dělohy a močových cest).
1) Králice je uspána a připravena k operaci
2) Je vyjmuta a odstraněna děloha a vaječníky
3) Králička je ošetřena po operaci a budí se
CHIRURGICKÉ OŠETŘENÍ ABSCESŮ
Někteří králíčci trpí výskytem abscesů pod kůží. Velmi vážné jsou abscesy na hlavě, které často souvisí s vadami chrupu a jsou velmi těžko léčitelné.
*
OŠETŘENÍ ZLOMENINY PŘEDNÍ KONČETINY TERMOPLASTICKOU DLAHOU
králíčci mají poměrně křehké kosti a mohou si snadno zlomit nohu (zachycením do klece, pádem z náruče...)
KASTRACE FRETKY - SAMICE
Fretky samice je třeba kastrovat cca mezi 8-10 měsícem věku, jinak je riziko poměrně vážných zdravotních komplikací po opakovaném silném říjení.
Kastraci provádíme šetrně - odstraněním drobných vaječníků z dutiny břišní malým řezem.
OPERACE HNISAVÉHO ZÁNĚTU DĚLOHY ( PYOMETRA)
Nekastrované fretky ( nevyužívané pravidelně k chovu) trpí na záněty dělohy někdy již v poměrně mladém věku. Prevencí zánětu dělohy je kastrace ( u chovných fretek pravidelné odchovy mláďat).
Pokud není zánět dělohy včas diagnostikována a operován, je velmi často smrtelný. Fretka má při něm většinou opakované říje, výtoky z pochvy, hubne a chřadne.
Na fotce je detail dělohy naplněná hnisem během operace. A fretka po operaci.
KASTRACE FRETKY - SAMCE
Kastrace samců provádíme kvůli lepšímu ochočení, zmírnění agresivity, značkování a zápachu. Zákrok je podobný jako u kocoura
ODSTRANĚNÍ PACHOVÝCH ŽLÁZ
Odstranění pachových žláz fretky z etických důvodů nedoporučujeme. Fretka je zvíře se specifickým pachem kůže a srsti. Odstraněním žláz se tento zápach u fretky nesníží. K vystříknutí nepříjemného sekretu pachových žláz dochází u fretek pouze ve smrtelném ohrožení (brutální útok psa...) , při běžné péči nebo nehodě ( leknutí, injekce, přišlápnutí, přivření do dveří...) ochočená fretka žlázky na obranu nepoužije.
KASTRACE
Kastrace hlodavců provádíme hlavně z důvodu zabránění rozmnožování. U samic bývají důvodem i záněty dělohy a cysty na vaječnících.
KASTRACE MORČAT (samic i samců)
Na fotce kastrace samečka - odstranění varlat
Na další fotce samička morčete před a po úspěšném odstranění 0,5kg! vážících cyst na vaječnících, které jí téměř zabily.
KASTRACE PÍSKOMILŮ
Odstranění varlat u samce
KASTRACE POTKANŮ (samic i samců)
Na fotce odstranění varlat u samce
ODSTRANĚNÍ NÁDORŮ
Novotvar kůže u morčete
Odstranění dvou bolestivých cyst u morčete.
Operace potkana s masivním nádorem
1) před operací
2) po operaci - potkan se zotavil a žil normálně dál
3) za několik měsíců se nádor objevil znovu, operaci potkan rovněž přežil, ale onemocnění podlehl
Operace nádorů mléčné žlázy u samice potkana
Operace nádoru na tlapce u křečíka: